Google Analytcs İle...

google-analytcs-ile

Web sitemizin ziyaretçileri ile istatistiklerini cPaneli’mizdeki “Awstats” uygulaması ile pek tabii görebilmemiz mümkün.

Bu uygulama tüm detayları bize sunmasına rağmen işlevsellik açısından yerlerde sürünüyor. Google bu konuda, bir zamanlar bu alandaki en iyi sayaç ve analiz uygulaması olan “Urchin”i satın alıp, ücretsiz bir şekilde kullanıma sunarak bize büyük bir kıyak geçmiş.

Bu servis ile;

  •     Sitemizin anlık ve genel hit durumu
  •     Ziyaretçilerin hangi sorgularla sitemize geldiği
  •     Gelen ziyaretçinin hangi kaynaktan geldiği
  •     Sitemizde ve sayfalarımızda ne kadar zaman geçirdikleri
  •     Hangi sayfalarda gezindiği
  •     Gelen ziyaretçilerin yaşları
  •     Cinsiyetleri
  •     İlgi alanları
  •     Kullandıkları tarayıcı
  •     Coğrafi bilgileri gibi çok detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz.

Google Analytics kullanımı 5 milyon sayfa gösterimi verisine kadar ücretsiz.

Sitenizin 5 milyondan fazla sayfa gösterimi varsa ve bu servisi ücretsiz kullanmaya devam etmek istiyorsanız Google size “Adwords üzerinden en az bir aktif kampanya oluşturacaksın” diye şart koşuyor. Yani Google’a ücretli reklam vermeniz isteniyor.
Google Analytic Kullanımı Neden Bu Kadar Önemli ?

Sitenize Kimler Hangi Ülkeden Veya Şehirden Girmiş ? : Diyelim ki sitenizin geçtiğimiz 3 ayda ki trağinde Fransadan gelen ziyaretçi trafiğinin artış gösterdiğini gözlemlediniz. Bu durumda belki de sitenizede Fransızca dil desteği vermeniz gerektiği sonucuna varabilirsiniz.

Ya da diyelim ki online satış yaptığınız bir web siteniz var. Muğla’dan sitenize giriş yüzdesinin diğer şehirlere göre daha düşük olduğunu google analytics üzerinden gözlemlediniz. Bu durumda reklam yatırımlarınızda Muğla’nın payında arttırıma gidebilirsiniz.

Sitenizin Hangi Saatler Arasında Daha Çok Ziyaretçi Alıyor ? : Diyelim ki sitenizin gece saatleri içinde aldığı trafik günün diğer saatlerine göre daha çok. Siz de yazılarınızı, trafiğinizin yoğun olduğu saatlerde yayınlamaya ayarlarlayabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz Hangi Siteler Üzerinden Gelmiş ? : Google Analytics sitenize gelen ziyaretçinin hangi site veya siteler üzerinden geldiğini size detaylı bir şekilde sunuyor. Sosyal medya, direkt, referans ve arama motorları üzerinden şeklinde.

Diyelim ki Twitter üzerinden gelen ziyaretçi sayınız Facebook üzerinden gelen ziyaretçi sayınızdan daha fazla. Bu durumda Twitter’a daha çok yoğunlaşmak gibi bir strateji uygulayabilirsiniz.

Başarıya ulaşmak ve işinizi büyütmek adına bunlar gibi onlarca hatta yüzlerce olumlu katkı sağlayan başka bir platform ben tanımıyorum. İşte bu yüzden google analytics kullanımı bu kadar önemli !

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR