UCUZ SEO

Site Taşıma Nasıl Yapılır?

 • 7.12.2017 17:15:56
 • 0 Yorum
 • 1198

İnternet ışık hızıyla evrimleşmekte, şirketler değişmekte ve teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. Pazarlama kariyerinizin bir noktasında web sitenizi bakıma almak zorunda kalmanız kaçınılmazdır. Tüm dosyalarınızı, içeriğinizi ve yıllardır üzerine çalıştığınız teknolojiyi güncellemeniz ya da taşımanız gerekebilir.

Şirketiniz başka bir site almış olabilir ve siz de bunu kendi sitenize taşımak zorunda kalabilirsiniz. Ya da marka yapılandırmanızı değiştirip yeni bir domain kullanmanız gerekebilir. Günün birinde Google gelip “eğer zamana ayak uydurmayıp siteni HTTPS’ye geçirmezsen, siteni mahvederim!” diyebilir. Bu yüzden amacınız yıllar içinde katettiğiniz yola zarar vermeden bu karmaşayı çözmektir.

Böyle durumlarda dijital pazarlamanın en tehlikeli görevi sizi beklemektedir: site taşımak (site göçü).

Uygularken başarılı olamazsanız bir gecede sitenizin trafiğinin %100’ünü kaybedebilirsiniz. Yapılan analizler sonucu site taşırken yapılan hatalarda sitenin organik trafiğinin abartısız sıfıra inebildiği görülmüştür. Sürekli kötü senaryolardan bahsetsek de eğer her şey iyi giderse site taşımak hem organik aramalardaki görünürlüğünüz hem de pazarlama kanallarınız için büyük bir nimet olabilir.

7 Adımda Sorunsuz Site Taşıma İşlemi

    Test Edin ve Hızlı Başlamayın

Site taşımak hemencecik girişebileceğiniz bir iş değildir. Muazzam bir ekip çalışması gerektiren bir süreçtir. Yapılacak en doğru şey alt dizinde ya da alt domainde herkesin bir noktada buluşup buluşamadığını test etmektir. Böylelikle, eğer komut ve iletişim zincirinde bir aksilik yaşanırsa sitenin yalnızca ufak bir kısmına zarar verirsiniz.

    Yeni Sitenin Eskisinden İyi Olduğundan Emin Olun

Gayet basit bir madde gibi durabilir. Fakat bazen web tasarımcıları aşırı istekli olup yeni siteyi gösterişli programlarla doldurarak karman çorman kaynak kodlarına ve yavaş yüklenme hızına sebep olabiliyor.

Eğer içeriğinizi eski siteden yenisine geçirecekseniz, yeni sitenin daha hızlı, daha temiz ve SEO’ya daha uyumlu olmasına dikkat edin. Aksi takdirde her şeyi mükemmel yapsanız da çalışmalarınız kötü performansla sonuçlanabilir.

    Taşımadan Önce Denetleme Araçlarını Hazırlayın

Eski sitenize dokunmadan önce, taşımanın öncesini, taşıma sürecini ve sonrasını takip etmek için tüm araçlara ve metriklere sahip olduğunuzdan emin olun. Sıralamaları, endeksli sayfaları, backlinkleri ve organik aramaları eski sitenizle karşılaştırmanızı sağlayacak araçlar kullanmalısınız.

    Eksiksiz 301 Yönlendirme Planlaması Yapın

Başlığı tekrar edeceğim: eksiksiz bir yönlendirme haritası çıkardığınıza emin olun!

Bu aşama, site taşımanın en önemli noktasıdır. Neden mi? Sitenizin yeni bir yere taşınması arama motorlarına bildirilmelidir ve arama motorları adres açıklamalarının değişikliğini açık bir şekilde bilmelidir.

Sitenizdeki her URL’i alın ve yeni site için uyumlu olan bir URL yapın. Her URL sayfanın içeriklerine göre yeni URL ile alakalı olmalıdır. Tüm bunları şöyle bir tabloda toplayabilirsiniz:

Daha sonra bu belgeyi kullanarak tüm eski siteleri kalıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. Böylece hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sayfanın yeni ve gelişmiş versiyonu gönderilebilir.

Uygulaması kolay olduğu için yazılımcılarınız geçici yönlendirme olan 302’yi kullanmak isteyebilir. Buna sakın izin vermeyin! 302 yönlendirmesi arama motorlarına eski sitenizin sıralamasını tutmak istediğiniz mesajını verir. Yeni siteye sadece kısa bir süreliğine trafik gönderilir. Öte yandan 301 yönlendirmesi, eski sitenizin sıralamasında etkili olan anahtar kelimelerin hepsini yeni sayfaya taşır.

URLleri bu şekilde planlayarak kazara sayfaları unutup 404 hatasına sebep olmanızı engeller. Site taşıma sonunda eski sitenizdeki sayfaların hiçbirinde 404, 302 ya da 5XX olmaması gerekmektedir. Hepsi yeni sitedeki belli bir URL’e 301 ile yönlendirilmelidir.

    Yeni Siteyi Hızlıca Duyurun

Site taşımanın zorlayıcı kısımlarından biri de İnternet’in taşındığınızı anlamasıdır. Kullanıcılar eski sitenize link vermiş olabilir, eski siteyi yer imlerine eklemiş olabilir ya da Facebook’ta paylaşmış olabilirler. Şimdi ise eski yerine yeni siteden bahsetmelerini sağlamalısınız.

İşte bu noktada halka ilişkiler ve sosyal medya ekibiniz devreye girer. Sitenizin yakında taşınacağını olabildiğince hızlı bir şekilde yaymaları gerekmektedir. Eski siteye link verenlere erişilip linkleri güncellemeleri gerektiği konusunda uyarılmalıdırlar. 301 uygulandığı zaman linkler teknik olarak yeni siteye gidecektir fakat farklı bir linkle siteye ulaşmak ziyaretçilerin kafasını karıştırabilmektedir.

Siteyi yayınlamadan önce yapılan çalışmalar bu hususta çok etkilidir. Siteyi taşımak için yapılan teknik çalışmalar bir yandan devam ederken yeni siteye “çok yakında” yazmak ve yeni siteyi iş ortaklarına ve takipçilere duyurmak yapılabilecek çalışmalardandır.

Bu şekilde bilinirliğinizi elde tutabilirsiniz ve yeni site hakkında konuşmalar erken başlamış olur. Tüm iş bittiğinde ise sıralamalarda hızlı bir artış yakalayabilirsiniz.

    Son İşlem İçin Oyalanmayın

Testleri yaptınız, tüm araçlara ve planlamalara sahipsiniz, ekibiniz hazır ve herkes yeni sitenin gelmesini bekliyor. Sıra asıl işin yapılmasına geldi.

Yapacağınız en kötü şey yeni siteyi çalışmak için oyalanmak olur. Eğer taşıma süreci bir-iki günü aşarsa arama motorlarının kafası karışacak ve karmakarışık URLler indekslenecektir. Bu yüzden sitenizi hızlıca taşımalısınız.

İşte yapmanız gerekenler:

    Planlama yaptığınız belgeye göre 301 yönlendirmesini uygulayın.
    Yeni URLleri gösterebilmeleri için sitenizdeki tüm rel=canonical etiketlerini güncelleyin.
    Yeni URLleri gösterebilmeleri için siteniz içindeki tüm linkleri güncelleyin.
    Hala eski sitenize link veren kullanıcılara ulaşıp linkleri güncellemelerini rica edin.
    XML site haritasını güncelleyin ve Google ya da diğer arama motorlarının ağ yönetici araçlarına sunun.

Tüm bunları olabildiğince hızlı uygulayın ki arama motorları da düzenlemeleri yapıp yeni URLleri indekslemeye başlasın. Bu beş aşamayı bitirdiğinizde bir iki hafta içerisinde arama motoru sonuç sayfalarında yeni sitenizin landing page’inin eskisinin yerine geçtiğini görmeniz gerekmektedir.

    Kalite Kontrolünü Unutmayın

Yeni siteniz artık aktif ve taşıma süreci sona erdi fakat bütün iş burada bitmiyor. Her şey yolunda gitse bile Google site içi linklemede sorun fark ettiği için bir ay sonra trafikte ani bir düşüş ile karşılaşabilirsiniz. Hazırlıksız yakalanmayın!

İndeksli sayfaları değerlendirin ve eski siteye gelen backlinkleri, anahtar kelime sıralamalarını ve en az 6 aylık organik arama trafiğini gözlemleyin. Olması gereken bu sayıların eski site için yavaş yavaş 0’a düşmesi ve yeni siteye giderek dengelenmesidir.

Bütün site içi linklemeleri, 301 yönlendirmelerini kontrol edin ve sunucu hatası ya da yetersiz indeksleme belirtileri durumlarında ağ yöneticisini inceleyin.

Yorucu bir iş gibi gözükse de tüm bu aşamaları izlediyseniz sorunsuz bir şekilde trafiğinizi sabitlediniz demektir. Tebrikler, başarılı bir şekilde sitenizi taşınız! Şimdi yeni siteniz için içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Kullanıcıların Yazılarınızı Severek Okumalarını Nasıl Sağlarsınız?

 • 6.12.2017 17:14:48
 • 0 Yorum
 • 1141

İnsanların web siteleri için içerik üretmelerinin veya başka bir deyişle blog yazmalarının farklı nedenleri olabilir. Kimisi için yazmak güzel bir beyin jimnastiğiyken, kimisi için de günün birinde yazmış olduğu yazılarla hatırlanmak ve mümkünse ödüller almak anlamına gelebilir. Hatta bu noktada bazı yazarlar için blog yazmak boş zamanlarını değerlendirdikleri bir hobiden daha fazlası olmazken kimisi için de geçimini sağladıkları en önemli maddi kaynaklardan bir tanesidir.

Sebebi her ne olursa olsun içerik üretmek veya blog yazmak; içerisinde bulunduğunuz bir olayı veya durumu tamamen kişisel düşünceleriniz doğrultusunda herhangi bir kurala veya yönergeye bağlı kalmadan ifade edebilmenizi sağlayan yegane yolların başında gelmektedir.

Her ne kadar kişisel düşüncelerinizi veya fikirlerinizi blog yazılarınız üzerinde diğer insanlarla paylaşıyor olsanız da bir süre yavaş yavaş yazmaya olan tutkunuzun sizi terk ettiğini göreceksiniz. Bunun en büyük nedeni de şüphesiz ki kendinize sık sık soruyor olduğunuz “Yazdığım blog yazıları neden okunmuyor?” sorusu olacaktır. Eğer tam olarak siz de bu noktaya geldiğinizi hissediyorsanız; kalpleri acıtan ve veda niteliği taşıyan son blog içeriğinizi yayınlamadan önce durun ve tekrar düşünün derim. Çünkü birazdan sizlerle paylaşacağım öneriler sayesinde insanların severek okuyacağı ve yaptığınız işi takdir etmelerini sağlayacak blog içerikleri üretebilirsiniz.

Ne Yapmalısınız ve Nelere İhtiyacınız Var?

Bu yazıyı meraklı gözlerle okumaya başladıysanız, öncelikle size vermek istediğim dersin; bir yazıyı yazarken hedef kitleniz üzerinde nasıl bir etki bırakmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek olduğunu unutmayın. Eğer bir hedef kitle için değil de sadece kendiniz için yazıyorsanız, mümkünse yazımın bu bölümünden sonrasını okumadan sayfanın sağ üst tarafında yer alan çarpı butonuna basın ve yavaştan kaybolun. Çünkü amaçsız bir şekilde sadece kendiniz için yazıyorsanız, emin olun ki takdirini kazanacağınız tek kitle hayatınızın ilerleyen dönemlerinde belki sahip olacağınız torunlarınız olacaktır.

SEO Link Şemalarının 3 Ünlü Örneği

 • 21.3.2017 10:03:07
 • 0 Yorum
 • 1854

Time and again, experienced webmasters will warn newbies away from black hat techniques.  They don’t work, they cause problems, Google will catch you sooner or later.  It’s all true.  Black hat techniques are dangerous because they work, for a while.  Then, like the companies that follow, Google finds out.  The examples below were all large enough to continue their business, but they’re high profile exceptions to the very common rule.

1: JC Penny
JC Penny, back in 2011, was the subject of one of the largest SEO-related scandals to date.  It all started when a curious journalist wondered why the company seemed to rank among the top for virtually every product they sold, even above the manufacturers of those products or other stores selling them.  That journalist took the question to various SEO professionals and asked; why is JCP doing so well?

The answer, as it turned out, was black hat link building.  Any page on JCP’s website that ranked exceptionally high was found to have a number of links incoming.  How often do people link to product pages for products on a page like JCP?  How often do those links come from blogs that are otherwise unrelated to the product, niche or company?  In JCP’s case, all too often.

The New York Times published an article about this phenomenon, and contacted Google.  Google, in response, investigated the issue.  Matt Cutts tweeted about the issue, saying the algorithm had started to work on JCP’s site.  Within days, JCP was all but removed from the search results, fallout from their widespread campaign of paid links.

The New York Times attempted to contact JCP about their unnatural link building, and the company in turn said they had no idea what was going on with their links.  They knew nothing about it.  They also immediately turned around and fired their SEO company.

This is lesson number one with black hat link schemes.  Sooner or later, you will be caught.  Either it’s Google doing the catching, or a different entity catches you and reports you to Google.  When that happens, it’s to the doghouse with you.

JC Penny recovered within three months, on the power of better managed SEO and the fact that it’s a national company with a huge presence.  Even so, 90 days of lost search traffic can be an immense amount of lost profits.

2: Rap Genius
Rap-Genius

Rap Genius is not quite the household name that JC Penny is, or even that other high profile SEO criminals are.  Their crime, in this case, is not as bad as those of other perpetrators.

First off, what is Rap Genius?  The site is a complex lyrics database, though it offers a range of additional functionality, including some interesting analytics involving lyrics.  Their biggest claim to fame is their annotations, allowing users to add anything from details behind the work to meanings included in the lyrics or translations of foreign language content.

So how did this lyrics site fall afoul of Google?  Primarily, the issue at hand was a reciprocal link scheme.  Rap Genius put out a public call to all bloggers involved in the music industry to link to Rap Genius lyrics.  When a blogger did so, Rap Genius in turn would work a link to that blogger on Twitter.

As a lyrics site, Rap Genius lives and dies by organic search.  Lyrics aren’t exactly something you can put a personal spin on; they’re the same from site to site, assuming they’re correct.  Rap Genius did add the annotations to make their site stand out, but they still suffer dramatically if they aren’t highly ranked.  This reciprocal link scheme was one of their ways of getting ahead in a very tight industry.

Christmas day, 2013, Rap Genius hit the roadblock that is Google.  Immediately, the site was punted down the search rankings.  Lyric searches rarely found the site, and they didn’t even rank for their own name.

Google lifted the penalty after a mere 10 days, after a public apology and work to correct the problem.  The reason Rap Genius is on the list is that public apology.  They almost flaunt the letter of the law while violating the spirit.  The links they provided weren’t on their domain, so why should they be punished?  Even that apology is annotated.  Not only do they go line by line about how they don’t do what is listed as a violation, they then call out their competitors, perhaps wishing that the Google hammer would hit them as well.

3: Overstock
Overstock

Many may remember Overstock from their commercials, where they desperately tried to get in on the online shopping industry after the success of Amazon.  The site’s entire business model relies on cheap manufacturing and cheap shipping to make a profit.  With word of mouth and low-cost TV commercials as its primary advertising, the site needed to put SEO into action, and fast.

In 2011, Google discovered the myriad ways in which Overstock had crossed the line.  First, the site created a large number of fake, valueless websites specifically to link back to Overstock’s domain.  Similar to how JC Penny was caught out, Overstock suffered the backlash.  They were, in fact, reported by an anonymous competitor.

Second, Overstock paid for links as well.  Just like JC Penny, Overstock was found to have overly optimized link anchor text pointing towards their product pages.  Some links like that are okay, but not in the volume Overstock was using.

Third, and most uniquely, Overstock was found offering discounts in exchange for links.  Overstock, you see, realized the power of the .gov and .edu domains.  Therefore, they offered deals to educational and governmental facilities and organizations, in exchange for links to their products.  Government and education sites aren’t inherently better, but they have a higher chance of being authoritative, hence the drive to get links through them.

In the end, Overstock’s penalty was severe, removing it from results for many of its products.  It very likely was no longer ranking for its own name, similar to Rap Genius.  The penalty dragged on for two full months before being lifted, partially in response to the slow mobility on the part of those same gov and edu sites, which took a long time to remove the links.

There are other high profile cases of link schemes, of course.  Even the BBC, Mozilla and the Washington Post have suffered.  It’s by no means isolated, but it serves to further illustrate the point.  Sooner or later, you will be caught.  Even the biggest sites online aren’t protected from a Google penalty.

Negative YouTube Video SEO Is Now Possible

 • 7.3.2017 12:10:45
 • 0 Yorum
 • 1540

Do you remember being a kid, growing up in a big creaky house, afraid to move the covers at night for fear that the monsters would get you?  The monster under the bed, the monster in the closet, the monster outside the window, they were all out to get you if you so much as made a move or exposed a foot to the chill night air.

In this analogy, and you’re going to have to stretch your imagination here, you’re your website.  Your bed and covers are Google’s trust in your reputation.  The monsters are negative SEO actions that others can take to earn you a penalty.  This is fitting, because many people don’t believe they exist, yet some people die mysteriously in their beds every year.

Following the chain of thought, negative SEO on YouTube is like the well-meaning but not very scary monster hiding out in the hall.  He’s late to the party, and he can certainly scare the crap out of you if you let him, but he’s even more elusive and difficult to pin down than the normal monsters.  No one thinks about the hall monster; the closet and bed monsters take the spotlight.

What is Negative SEO
Before getting to the meat of the article, first I’m going to explain a bit about negative SEO and how it works.

Essentially, negative SEO is a consequence of how Google has started to operate.  The search engine has decided that some actions, particularly bad link building and bad content farming, will have a downward effect on your site.  This, in an ideal world, is a good punishment and a good disincentive for people using underhanded techniques to boost their ranking.

Unfortunately for us all, this is not an ideal world.  Far from it.  This means others can put these bad techniques into use for you, targeting your site.  Rather than punishing you for paying to use bad techniques, you just notice your site tanking one day.  You struggle to find out why, and discover thousands of bad links, blog posts and duplicate content pointed your way.

Negative SEO is only guarded against by Google’s trustrank, their internal measurement of how trustworthy a site your site may be.  Think about it as having the benefit of the doubt.  Google looks at your site and sees a long history of staying within the rules, ranking well and generally being a benefit to the community.  Then one day it wakes up to find you accused of murder.  Rather than running with the prosecution and denouncing you, Google shrugs and says “well there’s no way he’d do it, it’s totally out of character.”

Of course, it takes a while to earn enough trust from Google that you have that kind of protection.  The younger your site is, the smaller it is, the harder it is to resist that accusation.

Negative SEO on YouTube
What-is-Negative-SEO

Now here comes the fun part.  What about SEO on sites other than Google?  Sites where ranking is important, and where ranking factors can be artificially manipulated?  Sites like, say, YouTube.

YouTube only has a few ranking factors that matter throughout their site.  One of the biggest is just the sheer number of views a video has.  This is why YouTube pauses your view count around 300, to audit your views and make sure you’re on the up and up.

Virtually every video is going to end up with some fake views.  It’s just the nature of the beast.  The problem comes when you pull in thousands or hundreds of thousands of fake views in a short amount of time.  Embed a video on a website and cycle through user agents refreshing the page and watching the first 10% of the video; boom, instant fake views.

In the past, Google has performed audits and removed millions if not billions of fake views from videos across the site.  It hurts some creators, but for the most part everyone keeps on trucking as normal.  Recently, Google has decided to kick it up a notch.  Now, instead of removing the offending views and possibly sending a warning to the creator, Google has started removing videos altogether.

This has opened up a whole new world of negative SEO.  Have a competitor you don’t like on YouTube?  Are they ranking higher than you?  Send a few hundred thousand views their way.  It’s $5 for 20,000 or so views on Fiverr, it’s not even expensive.  Heck, 20,000 views might do it, if your competitors only average 1-2 thousand per video.  The point is to push them out of the ordinary very quickly.

Unfortunately, this works.  We’ve tested it.  We funneled 100,000 views at a target video and within days that video was removed.  I don’t have proof to show you, but it’s cheap and easy to test yourself.  I recommend, of course, not using it maliciously; you don’t want to be That Guy.

Protecting Against YouTube Negative SEO
Protecting-Against-YouTube-Negative-SEO

Here’s the kicker.  On Google, with traditional negative SEO, you can build trust and a reputation.  You can reach a critical mass where your site is more or less impervious to all but the most dedicated negative SEO attacks.  On YouTube, however, it’s a different story.  There’s not really anything you can do to protect or immunize yourself against negative video SEO or video removal.  You just have to suffer it when it happens.

This is a direct result of Google’s penalty-mindedness, and the unique nature of YouTube.  Until the video social network comes up with some form of video trustrank, you’re going to suffer whenever someone decides they want to nuke one of your videos.  Google will have to dial back on the video removals if they want to keep the site from becoming a dog-eat-dog war of who can nuke each others’ video first.

There’s no such thing as a YouTube view disavow tool; you can’t even see your views in detail.  The best you can do – the best we can do – is bring the matter to the public eye and force Google to implement some kind of solution.  Whether or not they do so remains to be seen.

 

-----------------------------------------------                                        -------------------------------------------                                               --------------------------------------------------

Do you remember being a kid, growing up in a big creaky house, afraid to move the covers at night for fear that the monsters would get you?  The monster under the bed, the monster in the closet, the monster outside the window, they were all out to get you if you so much as made a move or exposed a foot to the chill night air.

In this analogy, and you’re going to have to stretch your imagination here, you’re your website.  Your bed and covers are Google’s trust in your reputation.  The monsters are negative SEO actions that others can take to earn you a penalty.  This is fitting, because many people don’t believe they exist, yet some people die mysteriously in their beds every year.

Following the chain of thought, negative SEO on YouTube is like the well-meaning but not very scary monster hiding out in the hall.  He’s late to the party, and he can certainly scare the crap out of you if you let him, but he’s even more elusive and difficult to pin down than the normal monsters.  No one thinks about the hall monster; the closet and bed monsters take the spotlight.

What is Negative SEO
Before getting to the meat of the article, first I’m going to explain a bit about negative SEO and how it works.

Essentially, negative SEO is a consequence of how Google has started to operate.  The search engine has decided that some actions, particularly bad link building and bad content farming, will have a downward effect on your site.  This, in an ideal world, is a good punishment and a good disincentive for people using underhanded techniques to boost their ranking.

Unfortunately for us all, this is not an ideal world.  Far from it.  This means others can put these bad techniques into use for you, targeting your site.  Rather than punishing you for paying to use bad techniques, you just notice your site tanking one day.  You struggle to find out why, and discover thousands of bad links, blog posts and duplicate content pointed your way.

Negative SEO is only guarded against by Google’s trustrank, their internal measurement of how trustworthy a site your site may be.  Think about it as having the benefit of the doubt.  Google looks at your site and sees a long history of staying within the rules, ranking well and generally being a benefit to the community.  Then one day it wakes up to find you accused of murder.  Rather than running with the prosecution and denouncing you, Google shrugs and says “well there’s no way he’d do it, it’s totally out of character.”

Of course, it takes a while to earn enough trust from Google that you have that kind of protection.  The younger your site is, the smaller it is, the harder it is to resist that accusation.

Negative SEO on YouTube
Olumsuz-SEO Nedir?

Now here comes the fun part.  What about SEO on sites other than Google?  Sites where ranking is important, and where ranking factors can be artificially manipulated?  Sites like, say, YouTube.

YouTube only has a few ranking factors that matter throughout their site.  One of the biggest is just the sheer number of views a video has.  This is why YouTube pauses your view count around 300, to audit your views and make sure you’re on the up and up.

Virtually every video is going to end up with some fake views.  It’s just the nature of the beast.  The problem comes when you pull in thousands or hundreds of thousands of fake views in a short amount of time.  Embed a video on a website and cycle through user agents refreshing the page and watching the first 10% of the video; boom, instant fake views.

In the past, Google has performed audits and removed millions if not billions of fake views from videos across the site.  It hurts some creators, but for the most part everyone keeps on trucking as normal.  Recently, Google has decided to kick it up a notch.  Now, instead of removing the offending views and possibly sending a warning to the creator, Google has started removing videos altogether.

Bu, olumsuz SEO dünyasına yeni bir dünya açtı. YouTube'da beğenmediğiniz bir rakip var mı? Onlar sizden daha yüksek derecelendiriyorlar mı? Birkaç yüz bin görüş yoluna gönderin.  Fiverr ile ilgili 20,000 dolayında görüş için 5 dolar, pahalı da değil. Zira, rakipleriniz yalnızca video başına 1-2 bin adet alırsa, 20.000 görüntüleme bunu yapabilir. Mesele, onları çok hızlı bir şekilde sıra dışı bırakmaktır.

Ne yazık ki, bu işe yarıyor.  Denedik. Hedef bir videoda ve videonun kaldırıldığı günlerde 100.000 görüntüleme elde ettik . Size gösterecek kanıtım yok, ancak kendinizi test etmeniz kolay ve ucuz. Elbette, kötü niyetle kullanmamayı öneriyorum; O Adam olmak istemiyorsun.

YouTube Negatif SEO'ya Karşı Koruma
YouTube'a-Negatif-SEO'ya Karşı Korumak

Here’s the kicker.  On Google, with traditional negative SEO, you can build trust and a reputation.  You can reach a critical mass where your site is more or less impervious to all but the most dedicated negative SEO attacks.  On YouTube, however, it’s a different story.  There’s not really anything you can do to protect or immunize yourself against negative video SEO or video removal.  You just have to suffer it when it happens.

This is a direct result of Google’s penalty-mindedness, and the unique nature of YouTube.  Until the video social network comes up with some form of video trustrank, you’re going to suffer whenever someone decides they want to nuke one of your videos.  Google will have to dial back on the video removals if they want to keep the site from becoming a dog-eat-dog war of who can nuke each others’ video first.

YouTube görünümünde bir itiraz aracı olarak bulunacak hiçbir şey yoktur; Görüşlerini ayrıntılı olarak göremiyorsun.  Yapabileceğiniz en iyi şey - yapabileceğimiz en iyi şey konuyu halka açık hale getirmek ve Google'ı bir çeşit çözüm uygulamaya zorlamaktır. Yapılıp yapılmamaları görülecek.

2016 Ve 2017 İçin Penguen Tahmimlerimiz

 • 15.2.2017 09:51:40
 • 0 Yorum
 • 1445

2014 yılının sonlarında Google, en yeni Penguen güncellemesini yayınladı ve panikledi ve sonra bir çok rahatlama yaşadı. Güncelleme, bir yıl sessizlikten sonra ilk kez gerçekleşti ve birçok insan SEO dünyasına büyük bir sarsmaktan korktuğu için kafaları çevirdi.

Ortaya çıktığımız gibi, bu Penguin güncellemesi aslında çok küçük ve ingilizce sorguların küçük bir bölümünü etkiledi. Hiçbir algoritmik güncelleme değildi; Aslında sadece bir veri yenilendi. Daha önce Penguin tarafından cezalandırılan bazı siteler, sıralamalarının uzun süredir geri döndüğünü gördü. Diğerleri belki de ilk defa uygulanan yeni cezalar gördüler. Arka uçta Google'ın verileri nasıl yorumlayanıyla ilgili hiçbir şey değişmedi; Değiştirilen tüm veriler yorumlanırken yapılan bir güncellemeydi.

Bu, göreceli olarak yeni bir başlangıçla 2015'e girmemizi sağlar. Bir veri güncelleme işlemi tamamlandı, ilk iş uzun sürdü. Gelecek ne gösterir?

Çok Fazla Beklenti
İlk Penguen algoritması, SEO dünyasına büyük bir sarsıldı. Bağlantıların nasıl hesaplandığına dair büyük, endüstri sarsıcı bir değişiklikti ve backlink inşası ve misafir postalama değerinin neredeyse tamamen yok edildiği anlamına geliyordu. Bununla birlikte, sonraki güncellemeler yıkanmış bir şeydir.

Demek istediğim bu. Google güncellemelerinin Moz geçmişine bir göz atın . Penguenin tüm örneklerini bulun. Hepsinin benzer eğilimi nasıl olduğunu görüyor musun? Bir sürü hype, bir çok beklenti ve webmasterlardan korkan Penguen'in sitelerini yok ettiği konusunda korku var. Daha sonra, güncelleme ne zaman yayılır, daha az etkili olur ve beklenenden daha az yaygındır.

Penguin, o zaman, yüksek beklenti ve düşük dağıtımdan oluşan bir algoritma. Birçok web yöneticisi için en kötü yanı ne kadar nadiren güncellenir. Bir Penguen cezası ile sıkıştığınızda, cezaya yol açan sorunları derhal çözerseniz bile, aylar boyu sıkışabilirsiniz.

Bu bir sorundu ve Google bunu fark etti. Algoritmayı ayrı tutmak ve veri güncellemelerini her 6-12 ayda bir itmek yerine Google, çok daha düşük seviyeli ve devam eden bir yaklaşıma karar verdi.

Panda'nın bir bütün olarak Google Motoruna nasıl entegre edildiği gibi, Penguen devam eden bir tedavi almaktadır. Her birkaç ayda bir düzenli olarak yapılan güncellemeler yerine, Penguen ayarlamaları sürekli ve devamlı olarak yapılacaktır .

Bu iki şey demektir. Birincisi, Penguin burada kalıyor ve her yerde webmasterların omuzlarında duran sürekli bir varlık olacak. İkincisi, Penguen cezası çok daha az tehlikeli olacaktır. Sonuçta, şimdi yalnızca aylardan ziyade haftalarca cezalandırılmış vakitlere bakıyorsunuz.

Google, Penguin'i Motor'a sıkıştırıyor mu yoksa hala daha tutarlı güncellemeler alıyor ve ayrı bir varlık mı? Şu an itibariyle Google demedi.

2015 ve 2016 Tahminleri
Önümüzdeki iki yıl içinde Penguin'in kapsamı ve yönü hakkında bir kaç tahminim var.

Google Motor olan toplamına eklenecektir. Önceden Panda gibi Penguin de başarılı olduğunu kanıtladı ve kalıcı bir şekilde eklenecek. Veri yenilenmesini gerektirmez; Canlı indeks ile çalışacak.
Bu olmadan önce bir daha büyük güncelleme olacak. Aslında bunun gerçekleştiği aynı güncelleme olabilir. Penguen şeyleri sallamakla bitmedi ve sanırım Google, yolumuza bağlı olarak birer eğrilik daha atacak. Bilmediğim, ne tür bağlantılar hedeflemek olacak? Zaten yerinde olan kısıtlamaları sıkılaştıracak mı, yoksa güç dengesini yine de değiştirecek mi?
2016 sonuna kadar, Penguin sonradan düşünülmüş olacak. Bağlantıları ele alma biçimi "yeni normal" ve büyük bir şey olmazsa, önümüzdeki büyük değişiklikler yolunda pek bir şey olmayacak. Google, yıllardır süren bağlantıların etkisinin yavaş yavaş gerilemesine devam edecek. Penguin'in etkisi olarak tıpkı şeyleri olduğu gibi düşünmeyiz.
Penguen adı iki yıl içinde kaybolabilir, ancak bağlantıların etkisi tamamen olmayacak. İyi bağlantılar hala etkili olacak ve kötü bağlantılar bir siteye zarar verecek, ancak bu cezadan kurtulmak daha kolay olacaktır. Sadece orta alanın genişlemesini bekliyorum ; Kötü bağlantılar zararlı olmaya devam ederken, iyi bağlantılar olumlu etkilere sahip olmak için daha iyi olmalı.

Sahip olduğum bir tahmin daha var, ancak bu konuda biraz daha az firma var. Google, bağlantı sorunlarıyla başa çıkmanın ne kadar zor olduğunu ve Penguin sorunlarını uzatarak bir sürü şikayet aldı. Reddetme aracı bir seçenektir, ancak Google'ın kendisi bunun bir son çare olarak belirtmektedir. Sanırım önümüzdeki iki yıl içinde, Google, web yöneticilerinin negatif bağlantılarla uğraşmasına yardımcı olacak yeni bir yöntem sunacaklarını düşünüyor. Ne olacağını ya da ne zaman çıkacağını hiç bilmiyorum.

Devam Eden Penguen Sorunuyla Başa Çıkma
Penguen Sorunları

Penguen ile başa çıkma yolu değişmeyecek. Değişecek olan şey bunun ne kadar etkili olduğudur. Geçtiğimiz yılın sonuna kadar, Penguen'i yatıştırmak için değişiklikler yaptığınızda, sıralamanızda herhangi bir değişiklik görmeden haftalar veya aylar geçebilir. Bu, verilerin yenilenmesinden kaynaklanmıştır; Penguin veriyi alana kadar, işledi ve ana sıralamaya itti, değişikliklerin gerçekleşmedi.

Canlı dizini kullanan algoritma ile Penguin, çok daha makul bir zaman aralığında değişikliklere cevap verebilecek. Bu nedenle, Penguin cezalarına her zamankinden daha fazla cevap vermek daha değerli olacaktır. İşte böyle devam etmeyi öneririm.

Öncelikle, bir süre kullandıysanız, bir avuç araç kullanarak geri profilinizi çekin. Bu listeleri mümkün olduğunca karşılaştırın ve sitenize yönlendirilmesini istemediğiniz bağlantıları belirleyin. Bağlantıları kursanız veya birisi size karşı bir Olumsuz SEO saldırısı başlattıysa bu önemli değildir; Varolduklarından kaldırmak için işaretleyin.
Eğer bağlantılar listesi kaldırılması gerekir sonra başlamak bunları kaldırmak için çalışıyoruz . Bağlantının bulunduğu yere ait bir e-posta hazırlamakla başlamalı ve söz konusu sitenin webmasterine göndermelisiniz. Ne kadar düşük kaliteye sahip olduğunuza bağlı olarak, takip etmelerini veya bağlantıyı kaldırmalarını isteyin.
Elbette, bir çok web yöneticisi cevap vermeyecektir. Bir sonraki adım, listenizi Google'ın Reddetme aracına götürmek olacaktır. Bu aracı son çare olarak kullanmaktan kaçının, ancak kullanmaktan korkmayın.
Webmaster parayı isterse, düşünün. Bazıları, makul olan basit bir 20 $ isteyecektir. Diğerleri fahiş ücret talep edecek. Karınızı iş finansmanınıza dayalı olarak yapın.
Son olarak, koruyun. Penguen devam eden bir kural uygulayıcı olacak; Kurallara uyduğundan emin olun. Geri bağlantı profilinizi aylık olarak çekmeye çalışın ve gördüğünüz yeni negatif bağlantılara karşı işlem yapın.

Link Asistanı Sıra Tracker vs Pro Rank Tracker vs Moz

 • 15.2.2017 09:48:34
 • 0 Yorum
 • 1637

SEO izleyiciler söz konusu olduğunda özelliklerden fiyata kadar dikkat etmeniz gereken çok şey var .

Nasıl kullanılır. Bazı rütbe denetleyicileri isteğe bağlı olarak çalışırlar. Yani, servise gidebilir ve sitenizin sıralamasını çekerek bir defalık kontrol yapabilir ve hepsi bu kadar. Diğer rütbe denetleyicileri kampanyaya dayalı olup, bir servise abone olduğunuzda ve rütbenizi otomatik olarak kontrol ettirirsiniz. Birincisi, özellikle rekabet analizi için daha uygun olma eğilimindedir. İkincisi, devam eden izleme için daha iyi olma eğilimindedir; çünkü geçmişteki kampanya geçmişi kullanarak zaman içindeki konumundaki değişikliğinizi gösterebilirler. Başka bir anlamda, bu bir rütbe denetleyicisi ve bir sıralama izleyici arasındaki farktır.
Hangi hacmi destekliyor. Bir SEO ajansı veya çok sayıda web sitesi çalıştıran büyük bir şirket iseniz, her sayfada bir kaptanın doldurulmasını gerektiren ücretsiz bir rütbe denetleyicisi kullanmak istemeyeceksiniz. Ayrıca, ücret limitleri ile uğraşmak istemiyorsunuz ve ödemeyi yapmadan 5 veya 10'dan fazla siteyi kontrol etmenizi engelleyeceksiniz. Rütbe izleyiciniz çok çeşitli anahtar kelimeleri kontrol etmediğinde bu özellikle geçerlidir; Her anahtar kelime kendi sorgusuysa, başlamadan önce bu limiti aşabilirsiniz.
Verilerin sunumu nasıl yapılır. Size bir PDF raporu veriyor mu? Başka bir yazılımda kullanmak üzere bir XLS veya CSV dosyası veriyor mu? Bu sadece web tabanlı bir okuma muydu?
Ne kadar maliyeti. Bedava mı, ucuz mu? Kullanıma veya çok katmanlı bir sisteme dayalı olarak faturalandırılmış mı? Bir defalık bir satın alma mı yoksa aylık bir ücret mi? Ne kadarını karşılayabilirsin?
Bu özelliklerden yola çıkarak, seçilen bu üç sıralama izleyici nasıl birbirlerine ayak uyduruyor?

Moz
Moz

Moz, SEO'nun en büyük isimlerinden biridir ve hemen herkes hakkında cüretkardır. SEO'daki çok az site, Moz olmasını istemeyerek uzaklaşabilir. Dolayısıyla, Moz'un mevcut en iyi araçlardan birini geliştirmiş olabileceği anlamına geliyor. Diğer ikisinden daha mı iyi? Hadi bulalım.

Özellik 1: Nasıl kullanılır? Moz bir kampanya izleyicidir ve bir nedenle; Bu sadece bir rütbe izci değil. Moz'un sıralama izleyicisi , Moz Analytics, Fresh Web Explorer, Rank Tracker, bir Anahtar Kelime Zorluk tahmincisi, bir Tarama Test Cihazı ve bir sayfalı Greyder ile birlikte gelen kapsamlı Moz Pro aboneliğinin bir parçasıdır. Bunların hepsi bir kerelik kontroller olarak kullanılabilir, ancak devamlı olarak kullanmayacaksanız kuruluma değmeyecektir.

Özellik 2: Ne kadar hacim destekliyor? Moz'un, beş kampanyada 300 anahtar kelimede şaşırtıcı derecede düşük bir sınırı var. Bu, yüksek hacimli çözümler arayan birçok şirketin yolunu açabilir. Bu, Pro'nun Standart sürümü için geçerli. Kafa karıştırıcı? Daha sonra bununla ilgili daha fazla şey.

Özellik 3: Verileri nasıl sunar? Elbette CSV. Kontrol etmedim, ancak arzu ederseniz, muhtemelen diğer çeşitli formatlarda dışa aktarabilirsiniz.

4. özelliğin fiyatı nedir? Moz Pro'nun dört farklı fiyatlandırma katmanı vardır . Sizi 300 anahtar kelimeye sınırlayan en ucuz olan aylık 99 dolardır. 750 anahtar kelime için aylık 149 dolar ödeyeceksiniz. 249 dolara kadar çarparsanız 1.900 anahtar kelime elde edersiniz. Sonunda 599 Dolar karşılığında 7,500 anahtar kelime elde edersiniz. Bunların sayısı da artan sayıda kampanyada. Elbette, her yıl satın alabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz. Ayrıntılar, fiyatlandırma sayfasında.

Link Yardımcısının Sıralama İzleyicisi
Link Assistant Rank Tracker

Bu yazılım, SEO ile size yardımcı olacak bir dizi diğer ürünü içeren SEO PowerSuite'ın bir parçasıdır . Bu nedenle, epeyce destek ve yaygın bir takip var. İki sayı vardır; Mesleki ve işletme. Buna ek olarak, kendinizi sınırlamak istiyorsanız ücretsiz bir sürümü var.

Özellik 1: Nasıl kullanılır? Ücretsiz sürümü esasen bir defalık kontroller için iyidir. Diğer iki sürüm kampanyaya dayalı.

Özellik 2: Ne kadar hacim destekliyor? Sınırsız. Hatta ücretsiz sürümü bile sonsuz sayıda anahtar kelimeyi destekliyor. Aslında, sonsuza kadar bir anahtar kelime listesinde arama yapmaya çalışıyorsanız, çok ilerlemeyeceksiniz.

Özellik 3: Verileri nasıl sunar? Altı farklı şablondan birini kullanarak özelleştirilebilir raporlar. İsterseniz kurumsal sürüm de PDF ve HTML olarak dışa aktarılır. Yalnızca kurumsal sürüm, raporları kaydeder ve e-postalar. Kuruluş aynı zamanda SQL tablolarına veya txt dosyalarına da dışa aktarabilir.

4. özelliğin fiyatı nedir? Ücretsiz sürümü ücretsizdir. Profesyonel sürüm 124.75 dolardır. İşletme sürümü 299.75 dolardır. Bunların hepsi bir defaya mahsus ücrettir, aylık tekrarlayan masraf değildir.

Pro Rank Tracker
Pro Rank TrackerPro Rank Tracker , mevcut olmayan veya daha büyük hizmet paketinin bir parçası olarak paketlenmiş bu üç izleyiciden biri. Ayrıca, Özgürden API-30K yinelemesine kadar çeşitli varyasyonlara açık bir şekilde saçma sayıda sahiptir.

Özellik 1: Nasıl kullanılır? Kampanya, ücretsiz sürümü hariç.

Özellik 2: Ne kadar hacim destekliyor? Zorlu olduğu yer budur, bu yüzden fiyat bölümünde bunu ele alacağım.

Özellik 3: Verileri nasıl sunar? Ücretsiz sürüm hariç her sürüm, günlük olarak kontrol edildiği şekilde, rütbeniz değiştiğinde bildirimlerin yanı sıra beyaz etiketli, borsa dışı raporlar sunar. Bu veri çeşitli formatlarda mevcuttur.

4. özelliğin fiyatı nedir?

Tamam, bu yazılımın sekiz farklı versiyonu var, özgür versiyonu sayılıyor. Serbest sürüm hepsinden en sınırlı olanıdır. Ücretsiz sürümü talep üzerine güncellenmez, markalı raporlar vardır, özel e-postalar sunmaz ve API erişimi sağlamaz. Diğer her sürüm, yalnızca en iyi iki sürüm için mevcut olan API erişimi dışındaki tüm özellikleri sunar. Diğer tek fark, dönem sınırları ve günlük otomatik çalıştırma sayısıdır.

Serbest: hiçbir maliyeti yoktur ve sizi 50 şartla sınırlar.
Bronz: 15 Doları tutar ve 250 dönem sınırı vardır.
Gümüş: 25 TL masraf ve 500 dönem sınırı var.
Altın: Maliyet 49 ABD dolarıdır ve 1,500 dönem sınırı vardır.
Platinum: 99 ABD doları maliyet ve 3,500 şart sınırı vardır.
Elmas: Maliyeti 159 dolar ve limit 6.500 şarttır.
API-15K: Maliyetleri 299 dolardır ve 15.000 dönem sınırı vardır.
API-30K: Maliyetler 499 ABD dolarıdır ve 30.000 dönem sınırı vardır.
Karar Verme
Bu üç işten hangisi sizin için en iyisi? Bence her birinin güçlü puanı var, hangisini tercih ettiğinizi söyleyin! İşte benim düşüncem:

Moz, en sağlam verilere ancak anahtar kelimelerin en ufak sınırlarına sahiptir. Küçük veya orta ölçekli bir iseniz, muhtemelen en iyisidir.

Link Assistant'ın sınırsız aramaları var ve SEO PowerSuite gülünç derecede iyi. Küçük ya da orta ölçekli bir işletmeden başka herhangi bir yerden iseniz onu alın.

Pro Rank Tracker'ın diğerlerinden daha iyi olan bir özelliği var; API. Yalnızca API sürümlerinde kullanılabilir, bu nedenle gerçekten otomasyona bağımlı değilseniz bir geçiş yapın.

Küçük İşletmeler İçin DIY İtibar Yönetimi Kılavuzu

 • 18.1.2017 12:35:59
 • 0 Yorum
 • 1399


Bana inanma Sadece şu vakalardan bazılarına bir göz atın:

DiGiorno Pizza aile içi şiddet, #WhyIStayed hakkında bir Twitter hashtag aldı ve bu konuda bir şaka yapmaya çalıştı .
Kenneth Cole ciddi sosyal ve siyasi olayları kullanır onun giyim teşvik etmeye çalışmak.
Ketchum tarafından onların en büyük müşteri rahatsız kendi merkez kenti hakaret .
Amy'nin Baking Company kesinlikle patronlarının söner ve kendilerini büyük bir aptal yapar sosyal medyada.
Ve daha pek çok .
Bu şirketlerin bazıları neredeyse bakıma yetmeyecek kadar büyükken diğerleri asla iyileşmeyebilir. Sosyal medyadaki o korkunç şeyi yapan şirketler olarak sonsuza kadar bilinirler.

Bununla birlikte, itibar yönetimi, sosyal medya kanuni kurallarını izlemek ve bunları yapmadan önce mesajlarınıza bir miktar düşünmekten başka bir şey değildir. Olumsuz yorumları ve kızgın müşterileri en aza indirgemekle, olumlu eleştirileri teşvik ederken ve iyi referansları istemekle ilgilidir. Bu, olumsuz gözden geçiren spam göndericilerinin verdiği zararı gidermekle alakalıdır. Bu, varlığınızı iddia etmek ve markanızın tutarlı olduğundan emin olmakla ilgilidir.

İtibar yönetimi, devam etmekte ve zor bir süreçtir. Bunu bir kez yapamaz ve bırakamazsın; Iş yaptığınız sürece bunu devam ettirmek zorundasınız. Ayrıca yukarı ve yukarı kalmalısınız; Bu spam kimlik doğrulama tekniklerinden hiçbiri işe yaramaz ve birçoğu inanılmaz derecede açıktır. Geçen gün 76 adet olumlu eleştiri ile bir Fiverr gösterisi yapan satıcı gördüm, ama onlara bakarken hepsi üç hesaptan çıktı. Olumlu itibarınız buna benziyorsa bana güvenin; Hiçbir değerlendirmeden daha olumsuz.

Bir İtibar Yönetimi Şirketi Kiralama
İtibar Yönetimi Firma

Kendiniz yapmaya başlamadan önce size bir üçüncü taraf firmanın sizin için yapması için bir kaç ipucu vereceğim. Evet, pek çok küçük işletme nakit para ile bağlanmış durumda ve üçüncü bir tarafı kiralayacak kaynağa sahip değiller. Bununla birlikte, kendiniz yapmak ne kadar çok iş gördükten sonra, yine de onu dış kaynak kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece bunu yapmayı seçerseniz, bunu düzgünce yapacağınızdan emin olmak istiyorum.

Şirketin kendine iyi bir üne sahip olduğundan ve açıkça, olumlu gözden geçirme spamleri gibi kullanmamanız gereken teknikleri kullanmadığından emin olun. Bir şirket kendi itibarını idare edemiyorsa, neden kendi şirketinizi yönetmek için ona güveniyorsunuz?
Şirketin istediğiniz hizmetleri sunduğundan ve yapmadığınız hizmetlerden ödün vermeye çalışmadığından emin olun. Örneğin, itibar yöneticilerinin çoğu SEO, içerik yönetimi, sosyal medya yönetimi ve sosyal anma izleme yapacaktır. SEO'ya veya içerik yönetimine ihtiyacınız yoksa, bu hizmetleri kullanmanızı gerektiren bir şirket tutmayın.
İlk önce bir itibar yönetim şirketine ihtiyacınız olduğundan emin olun. Geçmişteki fakir seçimleri temizlemek veya yeni bir şirketin itibarını artırmak için çok yararlıdırlar. Bununla birlikte, ılımlı bir büyüme ve olumlu bir üne sahip küçük bir şirketin zaten profesyonel itibar yönetimine ihtiyacı yoktur.
Kaliteli müşteri hizmetinizin bulunduğundan emin olun. Müşteri hizmetleri ve itibar yönetimi, aynı madalyonun iki yüzüdür. İtibar yönetimini mesajlaşma temizliği olarak düşünün, ancak müşteri hizmetleri bu dökülmelerin başta oluşmasını engelliyor.
Fiyat aralığınızın içinde olduklarından emin olun. Bu açıkça görülebilir, ancak itibar yönetimini aşırı derecede değerlendiler ve hizmet için göze alabileceklerinden daha fazlasını ödedikleri için birden fazla küçük işletme kendilerinin neredeyse iflas ettiklerini gördüm.
Bu yola devam edince, itibar yönetiminin çeşitli yönlerine ve bunları kendiniz nasıl yapabileceğinize bakalım.

Kaçınılması Olumsuz Teknikler
Kötü SEO Teknikleri

Bundan kaçınılması gereken bir kaç teknikten bahsettik veya kiraladığınız bir şirketten kaçınmaya çalışın, ancak karşılaşacağınız yaygın "siyah şapka" tekniklerinin çoğunu burada listeleyeceğim. Bunlar, aslında sizin için iyi bir şey yapmadan şöhretinizi yapay olarak artırmaya çalışan tekniklerdir. İstenmeyen postaları ya da yalanlar ya da her ikisini birden içerdikleri gibi, genellikle işletmeniz için de değersizdirler.

Yanlış Pozitifler. Bu, siz ya da itibar yönetim şirketiniz Yelp ve Google+'dan niş inceleme sitelerine kadar her şeyi gözden geçirme sitelerinde sahte profiller oluşturur. Bu sahte profillerle, kendinize olumlu eleştiriler bırakıyorsunuz. Bunun temel sorunu, bu değerlendirmeleri almak için yalan söylüyorsunuz ve kolay bulunması eğilimindedir. Şirket dili kullanıyorlar ya da gerçek bir inceleme yerine sahte bir inceleme gibi ses çıkarıyorlar. Bazen, sahte yorumları şirketteki tanınmış bir çalışanla aynı kişiden birine bıraktığımızı göreceğim. Bu daha çok aptallar tarafından kullanılan bir tekniktir ve salak hatalar yapmaktadırlar. Salak olma.

Sahte İçerik. Bu, önceki sahte teknikten bir adım daha yukarıdadır ve inceleme sitelerini kendiniz oluşturmayı içerir. Bir inceleme sitesi oluşturun ve endüstri hizmetlerini inceleyin ve sıralama için herhangi bir olgu sunumuna bakılmaksızın markanızı her zaman en üste yerleştirin. Bunu öğrenmek biraz zor ancak genelde gözden geçirme sitesinin WHOIS alan adı kaydı gibi şeyleri veriyor. Bu, ve bu siteler hakim değerlendirmelere karşı eğilimli olma eğilimindedir ve çoğu kez açıkça tanıtım olarak indirime tabi tutulurlar. Yapma bunu; Buna zaman, para ya da çaba dahil değildir.

Anahtar Kelime Dolması, Bağlantıyı Gizleme ve Görünmez Metin. Bu üç kötü SEO teknikleri siyah "kutsal olmayan üçlü" dir. Hepsi web sitenizi arama sıralamasında daha üst sıralara çıkarmaya çalışacak şekilde tasarlandığından, Google, kullanıcıların hizmet ararken sitenizi rakibin üzerinde değer verdiğini düşünüyor. Hepsi 90'lı yılların sonlarında çalıştı, ancak ondan beri çalışmadılar. Google çok sofistike ve bu teknikleri kolayca harekete geçiriyor. Sorunu çözene kadar tek yapmanız gereken arama sıralamanızı kontrol etmek.

Spam Botları. İstenmeyen posta botlarının ve itibar yönetiminde hizmet reddi saldırılarının daha az kullanıldığı birkaç yol vardır. Spam botları genelde olumlu gözden geçirme içeriğini, sonuçta spam olarak görünen ve sondaj edilen "benzersiz" incelemelere dönüştüreceklerdir. Fikir olumlu basın bastırmak için olumlu basın, ancak sadece negatif bakmak olumlu eleştiriler yapar. Bazı özellikle vicdansız itibar yönetim şirketleri, kullanıcıları bu incelemeleri görmelerini sağlamaya çalışmak için belirgin olumsuz yorumlar olan sitelerde DDoS saldırıları da kullanacaklar. Kötü niyetli, yasadışı ve tamamen etkisiz.

Yani, bunların hepsi kaçınılması gereken tekniklerdir, ancak şöhret yönetimini olumlu ve faydalı bir şekilde ele almak için ne yapmanız gerektiğini hala bilmiyorsunuz. Eh, sonraki bölümler bunun içindir; Gerçekten kullanabileceğiniz teknikler.

Negatif İncelemelere Yanıt Vermek ve Doğru Olanları Yapmaya Çalışmak
Düşük Yelp İnceleme

İlk ve en önemli adım, ante'yi müşteri hizmetleri için yükseltmektir. Müşteri hizmeti için öncelikli olun ve onu demek tam anlamıyla . Eğer seçim yeni bir ürün satmak ya da olumsuz bir inceleme yapmak ve kızgın bir müşteriyi mutlu etmek arasında olursa, olumsuz gözden geçirme adresini arayın.

Müşteri hizmetleri iletişim hatlarınızı aktif olarak izleyin. Bu, Facebook, Twitter ve diğer sosyal profillerin Yelp gibi inceleme sitelerindeki hesapları ve e-posta, telefon ve doğrudan mesajlaşma da dahil olmak üzere web sitenizdeki iletişim hatları anlamına geliyor.

Bir müşterinin majör veya minör bir sorunu varsa, onlara yardım edebilecek şeyleri yapın. Konuyu anlayın! Formik talimatları üst üste altı kez yayınlayan, bunları deneyen insanları sinir bozan ve başarısız olan firmalardan biri olma. Sorunu düzeltmek için kişiselleştirilmiş hizmet vermek için ne gerekiyorsa yapın.

Evet, destek hatları yoluyla şirketlerin iyi niyetini aldatmaya çalışmak eğilimli birkaç kişiye kaçarsınız. Sormanız gereken soru "bu adamın kaçınılmaz olarak erimesi olumsuz bir şekilde baskı yapması onu kaçıran kayıp karlarından daha ağır basacak mı?" Genellikle, kayan olana kadar sadece dolandırıcıyı şımartmak daha iyi.

Her zaman Profesyonel Olun, ancak Çok Kurumsal Olmayın
Profesyonel etkileşim çok önemlidir, ancak hantal, kurumsal form harfli profesyonel olmaya da gerek yoktur. Her müşteri hizmetleri etkileşimini, iş ile müşteri arasında resmi ve halka açık bir etkileşim olarak değerlendirin. Özel söylemde gerçekleşse bile, bu özel söylem kolayca halka açılabilir. İnsanlara hakaret etmeyin, söylentileri rahatça yaymayın, CEO'nuzun bir basın konferansında yapmasını istemeyeceğiniz bir şey yapmayın.

Negatif Baskıya Hemen Başlayın ve Sorunları Hemen Taşın
Öfkeli bir kullanıcı ne kadar uzun süre kızarsa, öfkesini de o kadar kızdırır ve o kadar az tepki olur. Çok sık yanıt verecek olursanız, müşteriden gelen tepki "sizi mahveder, şansınızı kaçırırsınız" gibi bir şey olacaktır. Memnun bir müşteri ya da marka savunucusu olmaktan ziyade, size karşı bir kampanya yürüttünüz demektir.

Olumsuz bir eleştiri veya müşteri hizmetleri şikayet geliyor zaman, hemen gidermek için elinizden geleni yapın. Şikayetlerin giderilmesi için 12-24 saatlik dönüşler yapmayı deneyin. Destek belgenizin zamanında giderilmesi için çok hızlı bir şekilde rafa kaldırıldığını görürseniz, iki şey yapmanız gerekir; Önce, genel bir açıklama yapın ve sorunu genel olarak düzeltmek için çalışın. İkinci olarak, destek biletlerine neden olan altta yatan soruna bir göz atın ve sorunu bir vaka bazında değil, kaynakta düzeltip düzeltemeyeceğinizi görün.

Müşteri Hizmetlerinde Dürüst Olun
Müşteri servisi

İtibar yönetiminde dürüstlük ve şeffaflık büyüktür. Sorunlar sizin hatanız olduğunda sorumluluk almalısınız. Hiçbir şey "belirgin üretim kusuruyla telefonunuz açıkça müşteri kötüye kullanılmasıyla sonuçlandı" bullsh! T. Bir şey sizin suçunuzsa, kendi sorumluluğunuzdadır ve doğru yapın. Müşteri bir meseleyse, tespit etmeye ve düzeltmeye çalışın. Paket, gönderim ya da aradaki bir sorun varsa, sorunu çözerek müşterinin sorumluluğunu alın.

Negatif İncelemeleri Göz Ardı etmeyin veya Kötüye Kullanmayın
Bu, Amy'nin Fırıncılık Şirketinin yaptığı şeylerden biridir ve mücadele eden bir işletmenin ve olumsuz bir şöhretin yönetilmesi stresinin kötü bir güne geldiğinde çok sayıda küçük işletme ne yapar. Şirketinizin kontrolünde olan kişi ya da sadece şirketinizin sosyal hesapları zihnini kaybettiğinde, bu kötü bir şeydir. Ne kadar kötü olursa olsun, sırıtmak ve ayılmak. Müşterilerinizi çakırıp hakaret ederseniz, bir incelemeci çağırırsanız veya öfke en iyisini elde ederseniz kötü gününüz sadece yeni başlamış demektir.

Müşteri duyarlılığından haberdar olun
PETA'nın en büyük delilikten daha fazla itibar görmediklerini ve McDonalds'ın olumlu hikayeler Twitter etiketini yalnızca nasıl olumsuz hikayelerle sızdırdığını bulmak için kullanmaya çalışması gibi, şirketlerin itibarlarıyla ilgili kendilerini tanımamaları ne kadar büyük şirketlerin var olduğunu biliyor musunuz? Bu şirketler müşteri duyarlılığına dikkat etmiyor.

Neyse ki, araçlar vardır kullanabilirsiniz kullanıcı duyguları analiz etmek için büyük inceleme sitelerinde sosyal medya mesajları ve değerlendirmeleri izlemek için. İdeal olarak, sosyal etkileşimleriniz bir duygu analiz aracı ile tarandığında, büyük oranda olumlu bir düşünceye sahip olursunuz. Ancak, bu her zaman mümkün değildir, bu nedenle nispeten tarafsız olmaya çalışmalısınız. Negatif yöneliyorsanız, nedenini anlamanın zamanı geldi.

Spam ve Sahte Negatif İncelemeleri Kaldırmaya Çalışın
İtibar yönetimi için e-posta gönderme
Kızgın müşterilere her zaman ulaşılamaz. Bazen sahte öfkeli müşteriler de, kötü niyetli bir rakipten kopar. Bazen, mantık dışı öfkesi olan birinin bıraktığı olumsuz yorumlar ve spam incelemeleri bulacaksınız. Bu durumlarda, açıklamanın silinmesinin ötesinde yapabileceğin fazla bir şey yoktur. Bu, yalnızca konumu denetleyebiliyorsanız, Twitter'da veya bir Facebook yayınında olduğu gibi.

Ne kontrol etmiyoruz alanları hakkında yerel işletmeler için Facebook'un yorumları bölümü gibi, ya da Yelp gibi bir üçüncü taraf sitesinde?

Bu durumlarda, incelemenin neden spam olduğu konusunda dava açmanız ve söz konusu sitenin yönetimine iletmeniz gerekir. Şansla, yanınıza gelirler ve kaldırırlar.

Hakaretdışı, Yanlış veya Hasar Verici Yorumları Rapor Etme ve Kaldırma
Bazen aşırı durumlarda, kötü değerlendirme olmaması gereken açıklamalarla karşılaşırsınız ve ahlaka aykırı içerik, nefret dolu konuşma veya açıkça yanlış bazı diğer bilgilerle bir adım daha ileri götürürsünüz. Bunlar fiilen yasadışıdır ve bunları bulundukları herhangi bir sitenin yönetimine bildirerek onları çıkarabilirsiniz. Eğer bir özel inceleme sitesinden geliyorsa ve o sitenin yazarı tarafından yazılmışsa, web barındırma makinesiyle konuşabilirsiniz. Herkes başarısız olursa, bu yasal işlemin meşru olarak gerekli olabileceği bir durumdur.

Sosyal Taklitçilere Yönelik Anlaşma
Sosyal medya sitelerinde, işletme adınızın birisi tarafından talep edildiği veya kimliğine bürünüldüğü zamanları genellikle bulacaksınız. Bazen, Google'ın Rehber ve Google+ bilgilerini birleştirdiği, zaman zaman benzer ancak benzer olmayan aynı yerde bulunan kopyalar oluşturması gibi meşru bir otomatik aksaklık. Bazen bu meşru bir taklididir.

İşletmenizi temsil eden ancak siz değil, bir sosyal hesap bulduğunuzda, sitenin yönetimi ile konuşmanız gerekir. Bazen, hesap durgunsa ve hiç kullanılmamışsa, hesabınıza devredilecektir. Bazen silinir. Bazen isim zorla değiştirilir. Ayrıca, kullanıcıların hesabınızı birincil, gerçek hesap olduğunu bilmeleri için toplumsal doğrulamayı düşünmeyi de düşünmelisiniz.

Etki Alanındaki İstihdam Alanlarını Tanımla ve Onunla İşlem Yap
Çömelmiş alan

Yukarıdaki konuyla ilgili bir sorun, alan adı tarafından gecekonduda kalanlardır. Bunlar, işinizi gören ve aynı adı taşıyan bir web sitesi alan adı veya benzer bir adla kaydolan ve kötü niyetli bir amaçla kullanan kişilerdir. Olumsuz yorumları yüklemek için kullanabilirler ya da gerçek web sitenizi kopyalamaya ve müşteri bilgilerinizi çalmaya çalışabilirler.

Her durumda, bu sizin için önemli ölçüde olumsuz ve sık sık bir şekilde kaldırıldı kusurlu sitesini alabilirsiniz marka ihlali alan adı kayıt veya web barındırma konuşarak.

Kökte Sorunları Çözmek
Negatif bir eleştiriye her baktığınızda kendinize neden olanı kendinize sormalısınız. Üretimde bir hata muydu? Yazılım kodunda bir hata var mı? Az paketlenmiş veya sevk edilmiş bir eşya mı? Kırık bir madde mi? Kullanıcı yanlış kullanıyor mu?

Alınan her olumsuz incelemeyi sınıflandırın ve nedenlerdeki eğilimleri arayın. Belli bir sebep düzenlilikle sonuçlanırsa, nedeni araştırın ve düzeltmek için neler yapabileceğinizi görün. Farklı bir nakliyeci ile sözleşme yapın, öğelerinizi farklı bir şekilde paketleyin, arabalı kodu düzeltin, üretiminizi daha yüksek bir standartta tutun.

Ateşle Suyla Mücadele ve Olumlu İncelemeler
Olumlu değerlendirmeler negatif değerlendirmelerden daha zordur. Kızgın insanlar başkalarına neden kızdığını söylemek ister. Mutlu insanlar genellikle mutluluklarını kendilerine saklı tutar. Bir ürün çalıştığında, olduğu gibi ilan edilir. Yoksa, bu bir suçtur.

Bu amaçla, her zaman olumlu eleştiriler talep etmelisiniz. Ürününüzü satın alan kişilere takip e-postası gönderin ve onlara dürüst bir eleştiri isteyin. Web siteniz için referanslar isteyin. Orada olumlu düşünceler elde etmek için elinden gelen her şeyi yapın, bu nedenle meşru olarak çözemediğiniz tüm negatif incelemelerden daha fazla yardımcı olur.

-----------------------------------------------                                              ---------------------------------------------------------                               ------------------------------------------------

 

Don’t believe me? Just take a look at some of these cases:

DiGiorno Pizza took a Twitter hashtag about domestic abuse, #WhyIStayed, and tried to make a joke about it.
Kenneth Cole uses serious social and political events to try to promote his clothing.
Ketchum offends their biggest client by insulting the city of their headquarters.
Amy’s Baking Company absolutely goes off on patrons and makes a massive fool of themselves on social media.
And quite a few more.
Some of these companies are almost too big to care, while others may never recover. They’ll forever be known as the companies that did that terrible thing on social media.

That said, reputation management is about more than following social media etiquette and putting some thought into your posts before you make them. It’s about minimizing the negative reviews and angry customers, while promoting the positive reviews and soliciting good testimonials. It’s about fixing the damage done by negative review spammers. It’s about claiming your presence and making sure your branding is consistent.

Reputation management is an ongoing and difficult process. You can’t just do it once and leave it; you have to keep it up for as long as you’re doing business. You also have to keep on the up and up; none of those spam reputation techniques work, and many of them are incredibly obvious. I saw a Fiverr gig seller the other day with 76 positive reviews, but looking at them, they all came from three accounts. If your positive reputation looks like that, trust me; it’s more negative than no reviews at all.

Hiring a Reputation Management Firm
Reputation Management Firm

Before we dig into doing it yourself, I’m going to give you a few tips for hiring a third party firm to do it for you. Yes, many small businesses are strapped for cash and don’t have the resources to hire a third party. However, after seeing how much work it is to do it yourself, you might want to outsource it anyway. I just want to make sure that, if you choose to do so, you’ll be doing it properly.

Make sure the company has a good reputation themselves, and isn’t obviously using the same techniques you shouldn’t be using, such as positive review spam. If a company can’t manage its own reputation, why would you trust it to manage yours?
Make sure the company offers the services you want, and doesn’t try to foist on your services you don’t. For example, most reputation managers will do SEO, content management, social media management, and social mention monitoring. If you don’t need SEO or content management, don’t hire a company that requires you to use those services.
Make sure you’re in need of a reputation management company in the first place. They’re very useful to clean up past poor choices, or to boost the reputation of a new company. However, a small company with moderate growth and a positive reputation already doesn’t necessarily need professional reputation management.
Make sure you have quality customer service in place. Customer service and reputation management are two sides of the same coin. Think of reputation management as cleaning up messes, while customer service is preventing those spills from occurring in the first place.
Make sure they’re within your price range. This one may seem obvious, but I’ve seen more than one small business drive themselves nearly bankrupt because they overvalued reputation management and paid more than they could afford for the service.
With that out of the way, let’s look at various aspects of reputation management, and how you can do them yourself.

Negative Techniques to Avoid
Bad SEO Techniques

I’ve mentioned a few techniques above that you want to avoid, or make sure that a company you hire avoids, but here I’ll list most of the common “black hat” techniques you’ll encounter. These are techniques that try to artificially boost your reputation without actually doing anything good for you. They involve spam or lying, or both, and they’re generally valueless for your business.

False Positives. This is when you or your reputation management company creates fake profiles on review sites, anything from Yelp and Google+ to niche review sites. With these fake profiles, you go and leave yourself positive reviews. The primary problem with this is that you’re lying to get those reviews, and they tend to be easy to spot. They use corporate language or sound a lot like a fake review rather than a real review. Sometimes, I’ll even see fake reviews left by someone with the same name as a prominent employee in the company. This is a technique used mostly by idiots, and they make idiot mistakes. Don’t be an idiot.

Fake Content. This is one step higher than the previous fake technique, and involves creating the review sites yourself. Create a review site and review industry services, and always place your brand on top, regardless of any factual support for the ranking. This is a little harder to find out, but often things like the WHOIS domain registration of the review site gives it away. That, and these sites tend to go against the prevailing reviews, and are often discounted as obviously promotional. Don’t do it; it’s not worth the time, money or effort involved.

Keyword Stuffing, Link Spamming, and Invisible Text. These three are the “unholy trinity” of black had bad SEO techniques. They’re all designed to try to get your website ranked higher in search, so it looks like Google values your site above your competition when users are looking for your service. They all worked, back in the late 90s, but they haven’t worked since. Google is far too sophisticated, and can easily detect these techniques in action. All you’ll do is tank your search ranking until you fix the problem.

Spam Bots. There are a few ways that spam bots and, to a lesser extent, denial of service attacks are used in reputation management. Spam bots will often spin positive review content into “unique” reviews that all end up looking and sounding like spam. The idea is to drown negative reviews in the press of positive, but it just makes positive reviews look negative. Some particularly unscrupulous reputation management companies will also use DDoS attacks on sites that are prominent negative reviews, to try to keep users from seeing those reviews. It’s malicious, illegal, and largely ineffective.

So, all of those are techniques to avoid, but you still don’t know what you should do to handle reputation management in a positive, beneficial way. Well, that’s what the next sections are for; techniques you can actually put to use.

Respond to Negative Reviews and Strive to Make Things Right
Low Yelp Review

The first and most important step is to up the ante for your customer service. Make customer service your top priority, and I mean that literally. If the choice is between selling one new product or addressing one negative review and making an angry customer happy, address the negative review.

Actively monitor your customer service communications lines. That means Facebook, Twitter, any other social profile, accounts on review sites like Yelp, and the contact lines on your website, including email, phone and direct messaging.

Whenever a customer has an issue, major or minor, do what you can to help them. Understand the issue! Don’t be one of those companies that gives out formulaic instructions six times in a row, frustrating the people who have tried them and had them fail. Do whatever it takes to give personalized service, to fix the problem.

Yes, you’ll run into a few people who are prone to trying to scam the good will of companies through their support lines. The question you have to ask is “will the negative press of this guy’s inevitable meltdown outweigh the lost profits of just letting him get away with it?” Often, it’s better to just indulge the scammer until they slip.

Always Be Professional, but Not Too Corporate
Professional interaction is paramount, but you don’t need to be stodgy, corporate form-letter style professional. Just treat every customer service interaction as an official, public interaction between business and customer. Even if it’s taking place in private discourse, that private discourse can easily be made public. Don’t insult people, don’t casually spread rumors, don’t do anything you wouldn’t want your CEO doing at a press conference.

Act Quickly to Negative Press and Handle Issues Immediately
The longer an angry user goes without a response, the more engrained their anger and the less effective a response will be. All too often, if you wait to respond, the reaction from the customer will be more like “screw you, you missed your chance.” Rather than making a pleased customer or brand advocate, you’ve made an anti-you campaigner.

Whenever a negative review or customer service complaint comes in, do your best to address it immediately. Try to have a 12-24 hour turnaround on addressing complaints. If you find that your support tickets are racking up too quickly to address in a timely manner, you need to do two things; first, issue a blanket statement and work to fix the issue in general. Second, take a look at the underlying problem that’s causing those support tickets and see if you can fix the problem at the source, rather than on a case by case basis.

Be Honest in Customer Service Dealings
Customer Service

Honesty and transparency are huge in reputation management. You need to take responsibility for when issues are your fault. None of that “your phone with the obvious manufacturing defect obviously broke from customer mistreatment” bullsh!t. If something is your fault, own up to it and make it right. If it’s a customer issue, strive to identify and fix it. If it’s an issue with package, shipment, or something in between, work out the problem and make it right for the customer.

Don’t Disregard or Disparage Negative Reviewers
This is one of the things that Amy’s Baking Company did, and what a lot of small businesses do when the stress of managing a struggling business and a negative reputation come to a head on a bad day. When the person in control of your company, or even just your company social accounts, loses their mind, it’s a bad thing all around. Grin and bear it, no matter how bad it is. I guarantee you that if you snap and insult your customers, call out a reviewer, or otherwise let anger get the best of you, your bad day will have only just begun.

Be Aware of Customer Sentiment
You know how large companies seem to lack self-awareness about their reputation, like how PETA seems to disregard their widespread reputation of over the top insanity, and how McDonalds tried to run a positive stories Twitter tag only to find it flooded with negative stories? These companies don’t pay attention to customer sentiment.

Thankfully, there are tools you can use to monitor social media posts and reviews on large review sites in order to analyze your user sentiment. Ideally, you’ll have a largely positive sentiment when your social interactions are scanned with a sentiment analysis tool. That’s not always possible, though, so you should strive for relatively neutral. If you’re trending negative, it’s time to figure out why.

Work to Remove Spam and Fake Negative Reviews
Emailing for reputation management
Angry customers can’t always be dealt with. Sometimes fake angry customers crop up too, from a malicious competitor. Occasionally, you’ll come across spam reviews and negative comments left by someone who has more anger than sense. In these cases, there’s nothing much you can do beyond delete the comment. That’s only if you can control the location, like on Twitter or a Facebook post.

What about areas you don’t control, like Facebook’s reviews section for local businesses, or on a third party site like Yelp?

In these cases, you’ll have to make the case for why the review is spam, and send that message along to the administration of the site in question. With luck, they’ll side with you and remove it.

Report and Remove Defamatory, False, or Damaging Comments
Sometimes, in extreme cases, you’ll come across comments that are clearly not meant to be bad reviews, and take it one step further with defamatory content, hate speech, or some other patently false information. These are actually illegal, and you can get them removed by reporting them to the administration of whatever site they’re on. If they’re from a privately owned review site and written by the author of that site, you can talk to their web host. If all else fails, this is one case where legal action may be legitimately required.

Deal With Social Impersonators
On social media sites, you’ll often find times when your business name has been claimed or is being impersonated by someone. Sometimes it’s a legitimate automatic glitch, such as when Google merged their Places and Google+ information, occasionally creating duplicates with similar but not identical locations. Sometimes it’s a legitimate impersonator.

When you find a social account that represents your business but is not yours, you need to talk to the administration of the site. Sometimes, if the account is dormant and has never been used, it will be rolled into yours. Sometimes it will be deleted. Sometimes the name will be forcibly changed. You should also consider pursuing social verification, so users know your account is the primary, real account.

Identify and Deal with Domain Squatters
Squatted Domain

A related issue to the above is domain squatters. These are people who see your business and register a website domain with the same name, or a similar name, and use it for a malicious purpose. They might use it to post negative reviews, or they might try to copy your real website and steal customer information.

In any case, these are dramatically negative for you and you can often get the offending site removed as a trademark violation by talking to the domain registrar or web host.

Solve Problems at the Root
Whenever you have a negative review, you have to ask yourself what caused it. Was it a fault in manufacturing? A bug in software code? A poorly packed or shipped item? A broken item? User mishandling?

Categorize every negative review you get and look for trends in the causes. If a particular cause crops up with regularity, investigate that cause and see what you can do to fix it. Contract with a different shipper, pack your items differently, fix buggy code, hold your manufacturing to a higher standard.

Fight Fire with Water, and Positive Reviews
Positive reviews are harder to get than negative reviews. Angry people want to tell others why they’re angry. Happy people generally keep their happiness to themselves. When a product works, it’s as advertised. When it doesn’t, it’s an offense.

To this end, you should always solicit positive reviews. Send out follow-up emails to people who bought your product and ask them for an honest review. Ask them for testimonials for your website. Do what you can to get positive sentiment out there, so it helps outweigh any negative reviews you legitimately can’t solve.